Psikolog, Psikiyatri nedir?  ve diğerleri?
Ocak 19, 2023
Psikoterapi, Danışmanlık, İlaç Tedavisi
Ocak 19, 2023

Sahte Danışan Yorumları

Bir gün doktorlara randevu oluşturan internet sitelerinden bir tanesinin satış temsilcisi ofisime geldi. Anlattıklarına pek ikna olmadım ve satın almayacağımı söyledim, bunun üzerine tam ofisten çıkarken eğer satın alırsam istediğim adette pozitif danışan yorumunu otomatik olarak sitelerine yükleyebileceklerini söyledi.

Bunu duyunca şok oldum, belli etmemeye çalıştım ama belli etmiş olabilirim.

Bu ne demek

  1. İnsanları uzman olmayan kişilere yönlendiriyoruz demek.
  2. İnsanlara yalan söylüyoruz demek.
  3. İnsanların ruh sağlığı çok da umurumuzda değil, sadece kazandığımız paraya bakıyoruz demek.

Ve bütün bunları yaparken hiçbir vicdanı huzursuzluk da hissetmiyoruz demek.

Tabi böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değil. Tüm sahteliklere rağmen, sahteliklerin içerisinde gerçek olmayı seçen, kendisine para kaybettirebilecek olsa bile doğru olanı yapmaktan vazgeçmeyen insanlar geçmişten beri hep olmuştur, bundan sonra da olacaktır.

Aslında sahte yorumları anlamak çok kolay lakin bunu anlamanın yöntemlerini buna tenezzül edenlere yol göstermek istemediğim için yazmıyorum. Tabi mesleğe yeni başlamış, uzmanlığı olmayan hatta o mesleğe mensup bile olmayan insanların yılların profesörlerinden, uzmanlarından, ülke çapında tanınmış kişilerinden “kısa bir süre içerisinde” sözde daha fazla yorum almaları, hayranlık içerikli mesajlar almaları bana trajikomik geliyor. Bu sahteliklerin eninde sonunda anlaşılacağı muhakkak ama o zaman bunları yapanlar, bu sahtelikleri anlayan insanların yüzlerine nasıl bakacaklar bunu merak ediyorum?

İnsanlar herhangi bir ürün veya hizmet alırken yorumlara bakıyorlar, yorumlara göre karar verebiliyorlar ama maalesef bu yorumlardan gerçek olanlar olabildiği gibi sahte olanlar da olabiliyor.

Maalesef küçük bir para karşılığında sahte yorumlar yazdırmak neredeyse bütün internet sitelerinde çok kolay. Bundan sonra yorumlara bir de bu gözle bakmamızın faydalı olacağını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

gtag('config', 'AW-957400051');